close
تبلیغات در اینترنت
بلندترین داستان غدیر
بلندترین داستان غدیر

واقعه ى بزرگ غدیر كه نزد شیعه و سنى متواتر است، در قالب عبارات كوتاه و بلندى نقل شده است. بعضى از راویان تنها جمله ى "من كنت مولاه فهذا على مولاه" را ذكر كرده اند، و بعضى دیگر جمله ى "اللهم وال من والاه و عاد من عاداه و انصر من نصره و اخذل من خذله" را نیز در كنار آن نقل نموده اند.

در بعضى روایات، منظره ى غدیر از نظر درختان و بركه و منبر و جمعیت ترسیم شده؛ و در بعضى دیگر جزئیات بیشترى درباره ى كیفیت خروج از مدینه و اتفاقات مربوط به مكه و وقایع راه از مكه تا غدیر خم و مراسم سه روزه ى غدیر ذكر شده است. در این میان بعضى راویان داستانهایى مانند شعر حسان بن ثابت یا ماجراى حارث فهرى را نیز ذكر كرده اند و عده اى دیگر به كارشكنى ها اشاره نموده اند.

آنچه در همه ى موارد دیده مى شود این است كه هر یك از راویان گوشه هایى از این مراسم عظیم را نقل كرده اند، و تنها حدیث بلندى كه همه ى جوانب غدیر را به نقل از یك شاهد عینى آورده باشد فقط این حدیث حذیفه است كه اینك پیش روى شماست.

در این روایت شاهد مجموعه اى منسجم درباره ى غدیر هستیم كه براى درك كامل و امكان تحلیل صحیح و همه جانبه ى این واقعه ى عظیم نیاز به آن است. حذیفه با توجه به همین نكته سعى كرده جوانب مختلف ماجرا را با نظم دقیق زمانى و مكانى آن ارائه دهد، و در كنار آن توطئه هاى ضد غدیر را نیز خاطر نشان سازد كه مبادا شنونده اى پس از تصویر آن واقعه ى عظیم، از ماجراهاى پس از رحلت پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم مبهوت بماند و از تحلیل قضایا عاجز گردد.

حذیفه یمانى ابتدا براى جداسازى امیرالمؤمنین حقیقى از غیر حقیقى- كه سر نخ سؤال جوان ایرانى است- داستان مفصل سلام رسمى مردم بر على علیه السلام بعنوان "امیرالمؤمنین" را مطرح مى سازد و همانجا اشاره اى به سرباز زنندگان از این فرمان پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم مى نماید. سپس داستان غدیر را آغاز مى كند و مراحل آن را تا پایان مراحل حج مرحله به مرحله پى مى گیرد تا اعلان عمومى براى غدیر را مطرح مى كند و قافله را همراه با فرامین لحظه به لحظه ى الهى در این مهمترین فرمان آسمانى پیش مى برد تا در غدیر اعلان رسمى ولایت و امامت على علیه السلام را با بیانات مفصل پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم بیان مى كند.

حذیفه این مرد بیدار، در اینجا فوراً سخن را متوجه كسانى مى نماید كه دقیقاً همزمان با غدیر پیمان نامه بر ضد آن امضا مى كنند، و سپس نقشه ى قتل پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم را بین راه مى كشند و آن را به مرحله ى اجرا مى گذارند ولى خداوند خطر را از آن حضرت دور مى كند. خبر از پیمان نامه ى دوم كه پس از بازگشت به مدینه در محرم سال یازدهم هجرى به تحریر در آمد نیز دلیل بر اطلاع حذیفه از اسرار است. سپس مسئله ى تشكیل سپاه اسامه را مطرح مى سازد و علت تخلف عده اى از شركت در آن لشكر را با ظرافت تمام بیان مى كند.

بزرگمرد یمانى در كنار داستان غدیر، نقش عایشه در آن جریانات را با شواهد مورد مشاهده ى خود از قضایا ارائه مى دهد، كه چگونه در مراحلى كه توطئه گران كارشكنى مى كردند او نیز قدم به قدم یاور آنان بوده و در بسیارى از موارد اقدامات مخفیانه ى لازم در خانه ى پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم را بر عهده مى گرفته است.

حذیفه این دانشمند فرزانه، اسرار بسیارى از اقدامات پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم براى مقابله با منافقین را بقدرى شفاف بیان مى كند كه هر فرد مسلمانى براحتى به اسرار قضایاى غدیر تا سقیفه و آن تحولات عظیم در اجتماع مسمانان پى مى برد.

با توجه به جامعیت و انسجام و بلنداى داستانى كه حذیفه درباره ى غدیر نقل كرده، با اطمینان خاطر مى توان گفت: هیچ حدیثى درباره ى غدیر- كه از یك نفر بصورت كامل نقل شده باشد- به بلنداى این حدیث حذیفه وجود ندارد، و با اذعان كامل باید آن را بعنوان "بلندترین داستان غدیر" در سرتا سر تاریخ اسلام معرفى كرد.

 

منبع: کتابخانه دیجیتال تبیان

 


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تصاوير منتخب 3

وبلاگ نسل غدیر

ما ز نـســــــل غـدیـــــر و حضرت زهــــراییــــم

اطلاعات سايت