close
تبلیغات در اینترنت
غدیرعید انسانیت
غدیرعید انسانیت

 

غدير عيد انسانيت است . آن روز هدف نهايي از خلقت انسان بيان شد . غدير در روح ما و از طينت ماست . با غدير به دنيا آمده ايم، و با زلالش، که با شيره جانمان آميخته است، به ملاقات پروردگار خواهيم رفت .

آينده غدير

در غدير چشمان پيامبر (ص) دور دست هايي را مي نگريست که مي بايست کشتي اسلام آن را طي کند تا هدف نهايي آن به ظهور برسد .

دست علي بن ابي طالب (ع) را گرفت و او را بلند کرد و از همانجا او را به همه نسل هاي تاريخ نشان داد و به عنوان جانشين خود معرفي فرمود .

هيچ حکمي مثل ولايت اعلام نشد

در تاريخ بعثت پيامبر (ص)، فقط حکم ولايت در غدير است که با مقدمات مفصل و در مکاني خاص و در اجتماعي عظيم و به صورت خطابه اي طولاني بيان شده است . ساير احکام الهي در مسجد پيامبر (ص) يا خانه آن حضرت و براي عده اي بيان مي شد و بعد خبر آن به آگاهي همه مي رسيد . امام باقر (ع) در اين باره مي فرمايند:

لم يناد بشي ء مثل ما نودي بالولاية يوم الغدير

هيچ حکمي مثل حکم ولايت در روز غدير اعلام نشده است .

اصول کافي، ج 2، ص 21

انتخاب «غدير خم »

انتخاب منطقه «غدير» که به امر خاص الهي بود از چند جهت قابل ملاحظه است .

يکي اينکه غدير کمي پيش از محل جدا شدن کاروان ها و تقاطع مسير است .

دوم اينکه در آينده اسلام که کاروان هاي حج در راه رفت و برگشت از اين مسير عبور مي کنند، با رسيدن به وادي غدير و نماز در مسجد پيامبر (ص)، با اين زيربناي اعتقادي تجديد خاطره مي کنند و ياد آن در دلها زنده مي شود .

سوم اينکه «غدير» کمي پيش از «جحفه » ، بياباني وسيع و آبگيري براي جمع شدن آب سيل ها قرار داشت و براي برنامه سه روزه پيامبر (ص) و ايراد خطبه براي آن جمعيت انبوه بسيار مناسب بوده است .

نام هاي پيشوايان در خطبه غدير

تصريح هاي پيامبر (ص) به نام هاي مبارک پيشوايان ما در خطبه غدير اهميت فوق العاده آنها را مي رساند . در اين خطبه:

- از اميرالمؤمنين (ع) چهل بار به عنوان (علي (ع)) ياد شده است;

- کلمه «ائمه (ع)» ده بار صريحا آمده است;

- نام امام زمان (ع) چهار بار به عنوان «مهدي (ع)» ذکر شده است .

جشن عمومي غدير

اميرالمؤمنين (ع) روز غديري را که با جمعه مقارن شده بود جشن گرفتند و در خطبه اي به همين مناسبت، مطالب مفصلي درباره غدير و عيد گرفتن آن روز فرمودند . پس از نماز، حضرت به اتفاق اصحابشان به منزل امام مجتبي (ع) که جشني در آنجا برپا شده بود رفتند و پذيرايي مفصلي انجام شد .

عوالم، ج 15/3، ص 209

تبريک و تهنيت عيد غدير

امام صادق (ع) فرمود: هرگاه در اين روز برادر مؤمن خود را ملاقات کردي بگو:

الحمد لله الذي اکرمنا بهذا اليوم و جعلنا من المؤمنين، و جعلنا من المؤفين بعهده الذي عهده الينا و ميثاقه الذي و اثقنا به من ولاية ولاة امره والقوام بقسطه و لم يجعلنا من الجاحدين و المکذبين بيوم الدين .

سپاس خداي را که ما را به اين روز گرامي داشت و ما را از مؤمنان و وفادار به پيماني قرار داد که درباره واليان امر و برپا دارندگان عدالت از ما گرفت، و ما را از منکران روز قيامت قرار نداد .

امام رضا (ع) فرمود: در اين روز به يکديگر تبريک بگوييد و هرگاه برادر مؤمن خود را ملاقات کرديد چنين بگوييد:

با تو در راه خدا برادري مي کنم و دست مي دهم، و با خدا و ملائکه اش و رسولان و انبيائش و امامان معصوم (ع) پيمان مي بندم که اگر من از اهل بهشت و شفاعت بودم و به من اجازه ورود به بهشت دادند، وارد آن نشوم مگر آنکه تو نيز همراه من باشي .

آنگاه برادر ديني در جواب او بگويد: قبلت; قبول کردم . سپس بگويد: اسقطت عنک جميع حقوق الاخوة ما خلا الشفاعة و الدعاء والزيارة; همه حقوق برادري را از تو ساقط کردم، مگر شفاعت و دعا و ديدار .

محدث نوري، مستدرک الوسايل، چاپ قديم، ج 1، باب 3، ص 456، به نقل از کتاب زادالفردوس (همچنين از شيخ نعمة الله بن خاتون عاملي نقل کرده که بر اين مطلب از پيامبر (ص) نص وارد شده است . مرحوم فيض کاشاني نيز در خلاصه الاذکار، باب دهم، ص 99، برنامه «عقد اخوت » را ذکر کرده است) .

اولين کتاب ها درباره موضوع غدير

سه کتاب را بايد به عنوان اولين کتاب هايي نام برد که ماجراي غدير را ثبت کرده اند:

1 . کتاب علي (ع) که نوشته اميرالمؤمنين (ع) از املاي پيامبر (ص) است . اين کتاب از ودايع امامت است که جز معصومين (ع) کسي به آن دسترسي ندارد .

2 . نوشتار ديگر کتاب سليم بن قيس هلالي است . مؤلف آن، که در سال 76 ه . ق درگذشته، در موارد مختلف مسئله غدير را آورده و حتي در يک حديث مستقل ماجراي غدير را به طور کامل منعکس کرده است .

3 . اولين کتاب مستقلي که درباره موضوع غدير تاليف شده، از عالم بزرگ ادبيات عرب، خليل بن احمد فراهيدي (متوفاي سال 175) است که خطبه مفصل پيامبر (ص) را در غدير در آن آورده است .

بحارالانوار، ج 37، ص 121، ح 15; عوالم، ج 15/3، ص 44

مسجد پيامبر (ص) در غدير

از روزي که پيامبر (ص) در غدير خم اميرالمؤمنين (ع) را به امامت منصوب فرمود، آن وادي تقدس تازه اي يافت . مراسم سه روزه در آن سرزمين با حضور دو نور پاک، محمد و علي (ص) چنان روحي در کالبد آن جاري ساخت که در طول چهارده قرن همواره با نام «مسجد پيامبر (ص) در غدير» بر سر زبان ها ماند و ميليون ها زاير بيت الله در رفت و بازگشت بدان تبرک جستند و با عبادت در آن به بارگاه الهي تقرب يافتند .

بحارالانوار، ج 8 قديم، ص 225 و ج 37، ص 201 و ج 52، ص 5، ح 4 و ج 100 ص 225; اثبات الهداة، ج 2، ص 17، ح 67 و ص 21، ح 87 و ص 199، ح 1004; معجم البلدان، ج 2، ص 389; مصباح المتهجد، ص 709; ابن حمزه الوسيله، ص 196; شيخ طوسي الغيبة، ص 155; الدروس، ص 156; سيد جلالي مزارات اهل البيت (ع) و تاريخ ها: ص 42 .

تاريخ جشن غدير

در زمان آل بويه در ايران و عراق و در حکومت فاطميان در شام و مصر و يمن جشن هاي غدير به طور مفصل گرفته مي شد و اهميت خاصي براي آن قائل بودند . از زمان صفويه تا زمان ما نيز همه ساله مراسم غدير باشور و شوق خاصي برگزار مي شود .

اکنون سال هاي متمادي است که بزرگان علما و مقامات بلند پايه و گروه هاي مختلف مردم در روز غدير پيام هاي تبريک براي يکديگر مي فرستند و آن را گرامي مي دارند . جشن هاي غدير نيز از شهرهاي بزرگ گرفته تا دور افتاده ترين روستاها برگزار مي شود .

عيدالغدير في عهد الفاطميين

مسجد پيامبر (ص) در غدير

از روزي که پيامبر (ص) در غدير خم اميرالمؤمنين (ع) را به امامت منصوب فرمود، آن وادي تقدس تازه اي يافت . مراسم سه روزه در آن سرزمين با حضور دو نور پاک، محمد و علي (ص) چنان روحي در کالبد آن جاري ساخت که در طول چهارده قرن همواره با نام «مسجد پيامبر (ص) در غدير» بر سر زبان ها ماند و ميليون ها زاير بيت الله در رفت و بازگشت بدان تبرک جستند و با عبادت در آن به بارگاه الهي تقرب يافتند .

بحارالانوار، ج 8 قديم، ص 225 و ج 37، ص 201 و ح 52، ص 5، ح 4 و ج 100 ص 225; اثبات الهداة، ح 2، ص 17، ح 67 و ص 21، ح 87 و ص 199، ح 1004; معجم البلدان، ح 2، ص 389; مصباح المتهجد، ص 709; ابن حمزه الوسيله، ص 196; شيخ طوسي الغيبة، ص 155; الدروس، ص 156; سيد جلالي مزارات اهل البيت (ع) و تاريخ ها: ص 42 .

زيارت اميرالمؤمنين (ع) در روز غدير

آرزوي هر مسلماني است که اي کاش زمان به عقب برمي گشت و در غدير حاضر بود و به حضرت علي (ع) تبريک مي گفت . اي کاش اميرالمؤمنين (ع) اکنون زنده بود، و هر سال در روز غدير به حضورش شرفياب مي شديم و با او تجديد بيعت مي کرديم و بار ديگر به او تهنيت مي گفتيم .

هر چند تحقق اين آرزو شدني نيست، زيارت اميرالمؤمنين (ع) در نجف اشرف و حضور در حرم مطهر آن حضرت و عرض ادب به ساحت قدس او و سخن گفتن با او از صميم جان و بازگفتن اين آرزوي قلبي در پيشگاه اش تجديد بيعت حقيقي و تبريک و تهنيت واقعي است . سلام کردن غديريان به شخصيت دوم عالم وجود - که صداي ما را مي شنود و پاسخ ما را مي دهد - در حکم حضور در بيابان غدير و بيعت با دست مبارک اوست .

امام صادق و امام رضا (ع) سفارش اکيد فرموده اند که تا مي شود در روز غدير کنار قبر اميرالمؤمنين (ع) حاضر باشيم و اين يادبود عظيم را در حرم صاحب غدير به پا کنيم . حتي اگر نمي توانيم در حرم او حاضر شويم در هرجايي که باشيم کافي است به سوي قبر حضرت اشاره کنيم و به او سلامي دهيم و قلب خود را در حرم او حاضر کنيم و با مولايمان سخن بگوييم، که او سلام ما را پاسخي گرم مي دهد و دست بيعت ما را با دستان خدايي خويش مي فشارد .

عوالم، ج 15/3، ص 220

امام رضا (ع) و عيد غدير

امام رضا (ع) مي فرمايد: اين روز، روز عيد خاندان محمد (ع) است .

همچنين فرمود: هر کس اين روز را عيد بگيرد، خداوند مالش را زياد مي کند .

در روز عيد غديري، حضرت رضا (ع) عده اي از خواص اصحاب خود را براي افطار دعوت فرمود، و به منازل آنان هدايا و عيدي فرستاد، و درباره فضايل اين روز سخناني ايراد فرمود .

عوالم، ج 15/3، صص 221 - 223 .

 

 


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تصاوير منتخب 3

وبلاگ نسل غدیر

ما ز نـســــــل غـدیـــــر و حضرت زهــــراییــــم

اطلاعات سايت